2009 m. birželio 17 d., trečiadienis

Vėrinukai "Ant pečių nenešiosi"

I

Šiandien ausyse vien diplominiai.

Picerija prie Baltojo tilto: "Doktorantūra Lietuvoje? Ką aš žinau".

Laiptai prie operos teatro tarnybinio: "Tai gerai, gerai, kad parašei", - šypsosi Socialinių tyrimų instituto vadovas, klausydamas entuziazmo plūstačio iš savo telefono. Atsidūsta: "Aš tau kartoju: nesvarbu, kad daug parašei, svarbu ką parašei. Nesvarbu, ar daug".

Prie "Banginio": "Tada iš vieno straipsnio, na ir dar truputį iš kito, padariau trečią skyrių. Žiūriu, penkios ryto. Žiūriu, galiu parašyti!"

Prie kompiuterio: "Jei padėtum man sudaryti literatūros sąrašą. Dėstytoja sakė surinkti 15 šaltinių. Niekas jų netikrins. Svarbu juos įrašyti".

II

Diplominio darbo gynimo laistymas Vokiečių g.

- Profesoriau...
- Vadinkite mane vardu, cho cho... Mano vardas reiškia "tas, kuris valdo". Geriau sakykite, ar kas nors iš jūsų kurso ketina stoti į doktorantūrą?
- O iš tiesų, profesoriau, jei žmogus baigia doktorantūrą, kokie keliai jam atsiveria? Kokia nauda?
- Doktorantūra. Hm. Kokia nauda. Na. Be doktorantūros negalima tapti docentu. O be docento negalima tapti profesoriumi.
- Tik tiek?


III

- Magistrai neturi jokių privalumų ateidami į darbo rinką, lyginant su bakalaurais. Pasirenkami tie kandidatai, kurie turi daugiau darbo patirties. Jei žmogus baigė magistro studijas jam įsidarbinti gali būti sunkiau, nei tam, kuris neturi net bakalauro diplomo, bet turi praktinių įgūdžių. Darbdaviai orientuojasi į rezultatą "čia ir dabar", kai kurie darbdaviai patys neturi jokių magistro diplomų. Labai retai tenka girdėti, kad būtų pageidaujami būtent magistrai. Gal todėl, kad negali pasiūlyti darbo vietų, kur reikėtų magistro kvalifikacijos - kai kur pagal atliekamas funkcijas nereikalingas ir bakalauro diplomas. Nemoka išnaudoti magistrų potencialo.

- Mes labai džiaugiamės žmonėmis, kurie investuoja į išsilavinimą, bet darbo rinkoje magistrai privalumų neturi, algos nuo išsilavinimo nepriklauso, į išsilavinimą ir diplomą neatsižvelgiama.

- Daktarai? Gydytojai ta prasme? Ai, baigę doktorantūrą? Rinkoje? Įmonėse? Na ne, neteko girdėti. Apskritai tai jų laipsnis kartais tampa net trūkumu. Na, žinote, darbdaviai mano, kad jų per aukšta kvalifikacija, per akademinė... Ne, tikrai neturi pranašumo derybose. Veikiau priešingai. (...) Prašom, nėra už ką.

...Taip kalbėjo darbuotojų paieškos konsultatai, o jauna žurnalistė vos spėjo skrebenti.

IV

Beje, tos uolios žurnalistės ne mažiau stropi draugė šiemet baigė magistrantūrą. Irgi aukščiausiu balu. Po mėnesio atostogų grįžo į darbą, kuriam jau ketvirti metai skyrė dienas ir naktis, net draugai švelniai pašiepdavo.
Sako, kad grįžus su diplomu darbovietėje ji buvo pažeminta pareigose ir sumažinta jos alga. Atėjo kitas žmogus. Mažiau kvalifikuotas. Ale turbūt ir pigesnis.
Kaip simboliška. Gaila, kad draugė taip pat žurnalistė, o tai būtų galima cituoti ir straipsnį rašyti, mąstė pirmoji.

V

Statistikos departamentui buvo net sunku suprasti klausimą: kaip tai ar magistrų aukštesnės algos, nei bakalaurų. Ne, tokiu pjūviu seniai neskaičiuota. Deja. Bet ne, neaukštesnės. Iš kur bus aukštesnės.

Po kelių dienų snūdulio pabudo ir Švedijos bei Jungtinės Karalystės statistikos departamentai ir pradėjo redakcijai siųsti informaciją, kurios reikėjo pereitą savaitę.

Kadangi kai kurie žurnalistai neefektyviai naudoja savo darbo laiką ir prisirenka pernelyg daug medžiagos, tai bent su puikiojo blogo skaitytojais pasidalinsiu:

Jungtinė Karalystė


Average weekly pay for employees aged 16 and over by highest qualification.
January-March 2009
United Kingdom

Weekly Pay (British pounds)

Doctorate (PhD) 929
Masters Degree 830
Bachelor's Degree 723
All in Employment 520


Švedija

Average monthly salary by level of education in year 2007

Level of education Monthly salary (SEK)
All levels (whole economy) 25,800
Post secondary education shorter than 3 years 27,600
Post secondary education 3 years or longer 31,400
Postgraduate education 42,200

5 komentarai:

 1. Kita vertus, yra labai didelis skirtumas tarp turinciu bakalauro ir magistro laipsni SKAICIUS lietuvoje ir JK.
  Lietuvoje, pripazinkim, bakalaura ar magistra gali gauti (ir gauna) bet kas. Tuo tarpu JK tikrai ne kiekvienas pabaiges mokykla keliauja i universiteta. Siekianciu magistro gretos gretos isvis labai LABAI retos.. Ir siaip pastebejau, kad dauguba magistra studija pagrinde todel, kad ketina stoti i PHD.

  O is finansines puses tai as siemet, tikekimes, gausiu pagaliau savo MA, bet man atlyginimo del to niekas nepakels.. O gal? :)) Nea..

  Nuosirdziai sveikinu TSMPI magistrantus pabaigus!

  AtsakytiPanaikinti
 2. Siaubas kaip nusikliedejau - turejo buti dauguMa magistra studiJUOJA..

  AtsakytiPanaikinti
 3. O va Danijoje pvz. be magistro is viso darbo negalima gauti. Bakalauras nelaikomas tinkamu issilavinimu (baigtu)...

  AtsakytiPanaikinti
 4. Va paskaičiau ir supratau, kodėl spjoviau į akademinę veiklą.

  Ne veltui spjoviau, atrodo.

  AtsakytiPanaikinti
 5. Labai puikiai reziumuota. IV visai nejuokingas... Iš II juokiausi, geras dialogas ir visiška teisybė. Na, o studijuojant doktorantūroje, tarkim, fizikos doktorantas Švedijoje per pirmus dvejus metus nuvažiuoja į mokslines konferencijas Italijoje, Graikijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, o VU fizikos doktorantas gali nuvažiuoti į Palangą ir Kauną...

  AtsakytiPanaikinti